V pondělí odpoledne zemřel skutečný hrdina všech Čechů a Slováků! Dožil se úctyhodného věku, který si i zasloužil. Mnoho lidí upřímně truchlí. Zemřel ve věku 95 let…

 

Za druhé světové války byl v únoru 1945 vysazen v Československu v rámci operace Platinum-Pewter. Dlouholetý patron českých výsadkářů, který za své hrdinské činy získal Řád bílého lva a Československý válečný kříž.

Jaroslav Klemeš byl posledním žijícím výsadkářům, který byl za války vyslán z Velké Británie do Československa. Narodil 31. ledna 1922 v rodině v Čadci. V roce 1940 uprchl do československé zahraniční armády. V dalších letech absolvoval sabotážní kurz, parašutistický výcvik a střelecký, spojovací a konspirační kurz.

rtztrz

V roce 1944 byl přidělen do skupiny Platinium, která byla spojena se skupinou Pewter.17. února 1945 vysazen nedaleko Nasavrk na Chrudimi. Nejprve se zúčastnil odboje na Vysočině, v závěru války se přesunul do Prahy. V období květnového povstání obsluhoval jedinou povstaleckou stanici Anna, udržoval spojení s Londýnem a vládou v Košicích.