Niekedy sa aj pod banálnym ochorením môže skrývať oveľa závažnejšie choroba, než sa na prvý pohľad zdalo. Bohužiaľ to platilo aj u choroby malého dievčatka z Austrálie, ktorá zomrela pred rokom a až dnes vyšla jej matka s pravdou von…

 

Briony, ako sa dievčatko volalo, žila v austrálskom meste Adelaide aj so svojimi rodičmi. Jedného dňa sa začala sťažovať na bolesť v krku, následne u nej prepukli vysoké horúčky a nádcha. Jej matka neváhala ani minútu a okamžite svoju 10 ročnú dcéru odviezla do nemocnice.

Tu jej bolo oznámené, že je dievčatko iba prechladnuté a biele pľuzgieriky v krku sú spôsobené zápalom. Lekár predpísal Briony antibiotiká a s tým, že má za týždeň aj s mamičkou prísť na kontrolu, a poslal ju domov. Toto rozhodnutie malo však fatálne následky!

Malá Briony sa kontroly nedožila. Zomrela len pár dní po návšteve lekára, ktorý úplne podcenil jej stav a neurčil správnu diagnózu.

Až po jej smrti lekári prišli na to, čo túto tragédiu spôsobilo. Išlo o herpes simplex, čo je vírusové ochorenie, ktoré je u detí veľmi nebezpečné. Hlavným príznakom tohto ochorenia sú práve biele pľuzgiere, ktorými sa vyšetrujúci lekár nezaoberal.

Jediné vysvetlenie, ktoré sa od lekára dostalo, bolo, že sa s takým prejavom tohto vírusu nikdy nestretol. Videl tieto pľuzgiere na niekoľkých miestach, nikdy však na hrtane a v krku. To ho žiaľ neospravedlňuje, pretože kvôli jeho nezodpovednosti prišlo o život dievča, ktoré ho malo celý pred sebou.

Pre rodičov malej Briony to bola obrovská rana, o ktorej neboli rok schopní hovoriť. Teraz sa konečne odhodlali a aj napriek tomu, že sa im ich milovaná dcéra už nikdy nevráti, chcú varovať ostatných rodičov a informovať okolie o tomto nebezpečnom víruse. Pretože tento vírus sa prenáša naozaj veľmi jednoducho – slinami.

Preto si vždy dávajte dobrý pozor na to, kto vaše dieťa bozkáva, pretože človek môže byť jednoduchým prenášačom a ani na sebe nemusí mať na prvý pohľad akékoľvek príznaky.