Vonku svieti hrejivé slnko, ale vy stále polihujete doma na gauči pri televízii? Je čas to zmeniť, pretože aj vaše telo potrebuje trochu čerstvého vzduchu a prirodzeného tepla. Čo ale robiť, keď aj napriek peknému počasiu vonku sa nemôžete donútiť? V tom prípade si prečítajte nasledujúce článok a doplňte potrebnú energiu, ktorú ste v zime stratili.

Trocha pohybu sa hodí

Než sa vaše telo nabije po zime, bude to chvíľu trvať. Najprv budete potrebovať svoje telo trochu zahriať, aby si znovu zvyklo na pravidelný prísun slnka a pohybu. Pohyb mi mal začínať zľahka, takže by ste rozhodne nemali sadnúť na bicykel a prejsť desiatky kilometrov pri prvej zmienke tepla. Teda, ak nie ste nejaký vrcholový športovec. Je potreba svoje svaly a telo dostať znova do formy.

Vytiahnite preto bicykel alebo in-line korčule, očistite ich a obíďte si blok, zastavte sa na niečo dobré na pitie a choďte späť. Nemusíte si dávať veľké ciele, zo začiatku sa vám do nich ani nebude chcieť. Keď si ale dáte vidinu, že za najazdený kilometer sa odmeníte niečím dobrým, ľahšie sa vám bude športovať a plniť aj ciele dlhodobejšie.

Zdravá strava je dôležitá

Ak si potrpíte na zdravú stravu, alebo aspoň takú, pri ktorej prijímate aj potrebné vitamíny, je to bod pre vás. Ak nie, je dôležité sa po zime niečím prebudiť. K tomu je vhodná zvýšená konzumácia zeleniny a ovocia a tiež rýb, ktoré obsahujú okrem iného vitamín B12 a D. Pokiaľ vám ale ryby nesedí, stačí si kúpiť v obchode rybí tuk a nakvapkať si ho do šalátu alebo iného pokrmu, či rybie vitamíny zjesť v podobe tabliet.

Spite kvalitne a dlho

Spánok je pre naše telo nesmierne dôležitý, preto by sme mali spať približne 8 hodín denne. Ak sa dostatočne nevyspíte, musíte totiž energiu dopĺňať inak, a to v podobe ďalšieho jedla. Nasledovať môže pravidelná väčšia konzumácia jedla, a s tým aj zvýšené kilá. A to predsa nechcete, no nie? Preto, aj keď nejaký deň nemôžete zaspať alebo máte jednoducho dlhý deň v práci, snažte sa spať o niečo dlhšie ďalší deň, prípadne si druhý deň dať aspoň po obede šlofíka. S dobrým spánkom sa vám bude chcieť aj do náročnejších aktivít, napríklad do ostrihania kríkov na záhrade.

Vyhýbajte sa stresu

Vyhýbať stresu sa chce každý, nikto nechce mať problémy v práci, ani doma, ale nie vždy sa to podarí. Nezostáva než sa stresu postupne zbavovať, napríklad cvičením jogy, tai-či alebo aj alternatívnymi metódami ako je akupunktúra. Každopádne stačí si čas od času zájsť von s kamarátkami von, alebo do divadla či kina a stresu sa ľahšie zbavíte. Po príjemne strávenej aktivite budete mať chuť aj na prácu, a tak sa vám vyhne aj jarná únava.